آموزش فتوشاپ (101) – ترسیم محیط یک شکل (به صورت مسیر)

استفاده از مسیرها همراه کار هنری

شما از ابزار قلم برای انتخاب سفینه ی فضایی اسباب بازی استفاده خواهید کرد. سفینه فضایی دارای لبه های بلند، صاف، خمیده ای است که استفاده از روش های دیگر را برای انتخاب دشوار می سازد. شما یک مسیر اطراف سفینه ترسیم و مسیر دیگری درون آن ایجاد خواهید کرد. مسیرها را به انتخاب تبدیل می کنید و سپس یک انتخاب را از بقیه کم خواهید کرد به منظور اینکه تنها سفینه انتخاب شده و هیچ قسمتی از پس زمینه انتخاب نشده باشد. در نهایت لایه ای جدید از تصویر سفیه ایجاد می کند و تصویری که در پشت آن ظاهر می شود را تغییر خواهید داد.

هنگام ترسیم مسیر دست آزاد به وسیله ی ابزار قلم، تا جایی که ممکن است از نقاط کمتری برای ایجاد شکل مورد نظر خود استفاده کنید. هرچه نقاطی که استفاده می کنید کمتر باشد، منحنی ها نرم تر و صاف تر می شوند- و فایل شما موثرتر خواهد شد.

ترسیم محیط یک شکل تعداد نقاط خیلی زیاد                     تعداد نقاط  صحیح

شروع کار

پیش ازشروع کار، به تصویری که خلق خواهید کرد- یک پوستر برای یک شرکت خیالی اسباب بازی- نگاهی بیاندازد.

1-      فتوشاپ را باز کنید، و بسرعت کلیدهای ترکیبی Ctrl+Alt+Shift (ویندوز) یا Command+Option+Shift (مکینتاش) را نگه دارید تا تنظیمات پیش فرض بازیابی شود. (درس “باز گرداندن تنظیمات (preferences) پیش فرض” را ببینید.)

2-      هنگامی که این عمل را انجام دادید بر روی Yes کلیک کنید تا فایل Adobe Photoshop Settings حذف شود.

3-      بر روی سربرگ Mini Bridge کلیک کنید تا پانل Mini Bridge باز شود. اگر برنامه ی Bridge در پس زمینه در حال اجرا نیست بر روی Launch Bridge کلیک کنید.

4-      در پانل Mini Bridge، از منوی جهنده ی سمت چپ گزینه ی Favorites را انتخاب کنید. بر روی پوشه ی Lessons (یا هر پوشه ای که پوشه ی درس را در آن ذخیره کرده اید) دوبار کلیک کنید و سپس بر روی پوشه ی Lesson08 دوبار کلیک کنید.

5-      فایل 08End.psd را انتخاب کنید و spacebar را فشار دهید تا آن را در نمای تمام صفحه ببینید. برای خلق این پوستر، با تصویر یک سفینه ی فضایی اسباب بازی کار خواهید کرد و ایجاد مسیرها و انتخاب ها را به وسیله ی ابزار قلم تمرین می کنید. هنگامی که شکل های پس زمینه و متن را ایجاد می کنید، در مورد لایه های شکلی و ماسک های وکتوری و همچنین روش استفاده از اسمارت ابجکت ها بیشتر خواهید آموخت.
توجه:

اگر فایل 08End.psd را در فتوشاپ باز کنید ممکن است پیامی مبنی بر به روز کردن لایه های متنی دریافت کنید. در این صورت، بر روی Update کلیک کنید. ممکن است زمانی که فایل را بین کامپیوترها بخصوص بین سیستم عامل ها جابجا می کنید، نیاز به به روز کردن لایه های متنی پیدا کنید.

6-      هنگامی که فایل 08End.psd را مشاهده کردید دوباره  spacebar را فشار دهید. سپس بر روی فایل 08Start.psd دوبار کلیک کنید تا در فتوشاپ باز شود.

ترسیم محیط یک شکل 1

7-      مسیر File > Save As را انتخاب کنید و نام فایل را به 08Working.psd تغییر دهید و بر روی Save کلیک کنید. در کادر محاوره ای Photoshop Format Options بر روی OK کلیک کنید.

ترسیم محیط یک شکل

از ابزار قلم برای اتصال نقاط از نقطه ی A تا نقطه ی B استفاده خواهید کرد و سپس به نقطه ی A باز خواهید گشت. قسمت های مستقیم، نقاط نرم منحنی و نقاط گوشه را خواهید گذاشت. اولین گام این است که گزینه های ابزار قلم و محیط کار را پیکربندی کنید. سپس با استفاده از یک قالب محیط یک سفینه را ترسیم خواهید کرد.

پیشنهاد: اگر با ابزار قلم آشنایی ندارید، این کار می تواند کمی گیج کننده باشد. برای ترسیم آسانتر محیط سفینه، ما یک ویدیو از این گام ها در پوشه ی Lesson08/Video ضمیمه کرده ایم. به منظور دنبال کردن مراحل  روی فایل Paths.mp4 دوبار کلیک کنید.

1-      بر روی سربرگ Mini Bridge دوبار کلیک کنید تا پانل بسته شود و قسمت های بیشتری از محیط کار نمایان شود.

2-      در پانل ابزار، ابزار قلم (Pen) ترسیم محیط یک شکل 2را انتخاب کنید.

3-      در نوار options، تنظیمات زیر را انتخاب یا بررسی کنید:

·         از منوی جهنده ی Tool Mode  گزینه ی Path را انتخاب کنید.

·         از منوی Path Operations گزینه ی Combine Shapes را انتخاب کنید.

·         در منوی Pen Options، مطمئن شوید که Rubber Band انتخاب نشده است.

·         مطمئن شوید که گزینه ی Auto Add/Delete انتخاب شده است.

ترسیم محیط یک شکل 3

 

A. منوی Tool Mode

B.منوی Path Operations

 C. منوی Pen Options

4-      بر روی سربرگ Paths کلیک کنید تا به جلوی پانل گروه پانل لایه ها بیاید.

ترسیم محیط یک شکل 4

پانل Paths پیش نمایش بندانگشتی از مسیرهایی که ترسیم می کنید را نمایش می دهد. در حال حاضر، پانل خالی است زیرا هنوز شروع به ترسیم نکرده اید.

5-      در صورت لزوم بزرگ نمایی انجام دهید تا بتوانید نقاط حرف گذاری شده و نقاط قرمز را بر روی قالب شکل راحت تر مشاهده کنید. اطمینان حاصل کنید که می توانید کل قالب را در پنجره ی تصویر مشاهده کنید و مطمئن شوید که ابزار قلم پس از بزرگنمایی مجددا انتخاب شود.

6-      در نقطه ی A کلیک کنید (نقطه ی آبی در بالای سفینه) و موس را رها کنید. اولین نقطه ی مربع شکل را قرار داده اید.

7-      در نقطه ی B کلیک کنید و نشانه گر را تا نقطه ی قرمز با برچسب b بکشید. موس را رها کنید. شما جهت منحنی را مشخص کرده اید.

ترسیم محیط یک شکل 5قرار دادن نقطه ی نرم در B                                 ایجاد نخستین نقطه ی مربعی در A

 در گوشه ی کاکپیت (نقطه ی B)، نیاز خواهید داشت که نقطه ی نرم را به یک نقطه ی گوشه تبدیل کنید تا یک انتقال تیز بین قسمت منحنی و قسمت مستقیم ایجاد شود.

8-      بر روی نقطه ی B، Alt-click (ویندوز) یا Option-click (مکینتاش) کنید تا نقطه ی نرم به نقطه ی گوشه تبدیل شود و یکی از خطوط امتداد حذف شود.

9-      در نقطه ی C کلیک کنید و تا نقطه ی قرمز رنگ با برچسب c بکشید. این کار را برای نقطه ی D و  E انجام دهید.

ترسیم محیط یک شکل 6نقطه ی گوشه را به سمت یک نقطه ی  گوشه گرد کنید          یک قطعه اضافه کنید                 نقطه ی نرم را تبدیل کنید

 اگر هنگام ترسیم دچار اشتباه شدید، مسیر Edit > Undo را انتخاب کنید تا آن گام  لغو شود. سپس به ترسیم ادامه دهید.

10-  در نقطه ی F کلیک کنید و موس را بدون کشیدن یک دستگیره رها کنید.

11-  در نقطه ی G کلیک کنید و و از نقطه ی G تا نقطه ی قرمز رنگ آن بکشید.

12-  در نقطه ی H کلیک کنید و به طرف بالا به نقطه ی آن بکشید. سپس Alt-click یا Option-click کنید تا یک نقطه ی گوشه ی دیگر در نقطه ی H ایجاد شود.

13-  در نقطه ی I کلیک کنید و  به طرف بالا تا نقطه ی آن در ناحیه زرد رنگ بکشید. سپس Alt-click یا Option-click کنید تا یک نقطه ی گوشه در نقطه ی I ایجاد شود.

14-  در نقطه ی J کلیک کنید و به سمت نقطه ی آن بکشید. سپس یک نقطه ی گوشه در نقطه ی J ایجاد کتید.

15-  در نقطه ی K کلیک کنید و به سمت نقطه ی آن بکشید، در نقطه ی L کلیک کنید و به سمت نقطه ی آن بکشید و سپس یک نقطه ی گوشه در نقطه ی L ایجاد کنید.

16-  در نقطه ی M کلیک کنید، به سمت نقطه ی آن بکشید، یک نقطه ی گوشه در نقطه ی M ایجاد کنید و سپس در نقطه ی N کلیک کنید و به سمت نقطه ی آن بکشید.

17-  در نقطه ی O و P کلیک کنید، خط های مستقیم باقی بگذارید. در نقطه ی Q کلیک کنید و دستگیره را به نقطه ی قرمز متناظر بکشید تا یک منحنی در اطراف تیغه ی دم  ایجاد شود.

18-  در نقطه ی R و S بدون کشیدن کلیک کنید تا خطوط مستقیم ایجاد شود.

19-  نشانه گر را به روی نقطه ی A ببرید تا یک دایره ی کوچک در آیکون نشانه گر ظاهر شود که نشان می دهد که در حال بستن مسیر هستید. ( دیدن دایره کوچک ممکن است دشوار باشد.) از نقطه ی A به سمت نقطه ی قرمز رنگ با برچسب “final”  بکشید و سپس دکمه ی موس را رها کنید تا آخرین خط منحنی رسم شود.

ترسیم محیط یک شکل 7

20-  در پانل Paths بر روی Work Path دوبار کلیک کنید، در کادر محاوره ای Save Path، کلمه ی Spaceship را تایپ کنید و بر روی OK کلیک کنید تا ذخیره شود.

ترسیم محیط یک شکل 8

21-  برای ذخیره کردن کار خود به مسیر File > Save بروید.


اطلاعات فایل
نام فایل
 Lesson08.rar
حجم فایل
 38.97 مگابایت
توضیحات
 فایل های این درس آموزش رایگان فتوشاپ در لینک دانلود زیر موجود می باشد. برای دانلود روی لینک، کلیک کنید:
دانلود فایل
برای مشاهده لیست کامل درس های فتوشاپ سایت
اینجا را کلیک کنید

پکیج های پیشنهادی

There are 7 comments left Go To Comment

 1. محمد /

  ياحق سلام ببخشید سطح مقدماتی و متوسط فقط شامل همین101 قسمت می شه؟
  با تشکر

  1. friendly / Post Author

   خیر. 1- این درس ها هنوز کامل نیست و درس های دیگه در راهه
   2- مبحث فتوشاپ انقدر گسترده هست که نمی شه گفت هر سطح کجا تموم می شه.

 2. ali /

  سلام استاد
  من توی فتوشاپ یه عکس gif ساختم که صد تا فریم داره میزان وقت هر فریم رو گذاشتم روی صفر ولی بازم سرعتش کمه میخام کله این صد فریم توی ۲ یا ۳ ثانیه پخش بشه . چ کنم ؟ ممنون

  1. friendly / Post Author

   فریم ریت تایم لاینو تغییر بدید احتمالا جواب می ده. برای این کار منوی تایم لاینو باز کنید و گزینه ی Set Timeline Frame Rate رو انتخاب کنید.

 3. ali /

  مجدد سلام
  ممنون بابت جواب
  من pscs6 extended نصب کردم ولی هر چی گشتم گزینه هایی مثل تغییر فریم بر ثانیه و تبدیل به ویدیو تایم لاین و … رو پیدا نکردم. از توی ویندو هم گشتم نبود میشه راهنمایی کنید کجان؟
  ممنون

  1. friendly / Post Author

   همونطور که گفتم تغییر فریم ریت توی منوی تایم لاینه و منوی تایم لاین کنار خود تایم لاین گوشه ی سمت راسته…وقتی فایلی رو در فتوشاپ cs6 باز می کنید و از منوی ویندو گزینه ی تایم لاین رو انتخاب می کنین در تایم لاین باز شده یه دکمه هست به نام create video timeline اگه منظورتون این گزینه باشه

 4. ali /

  خیلی ممنون ، فتوشاپ من یه نسخه لیمیت بود این گزینه ها رو نداشت مجبور شدم cc نصب کنم

Leave a Reply

به ما امتیاز دهید:
به این صفحه

به این سایت