×بستن تبلیغ

ورود صدا یا اتک: بررسی صدای شروع کننده نت

ورود صدا یا اتک: بررسی صدای شروع کننده نت

ورود صدا یا اتک: بررسی صدای شروع کننده نت

اتک اولین صدایی است که زمانی که نتی را می شنوید متوجه آن می شوید و محتملا قابل تشخیص ترین ویژگی یک نت است که توسط سازی نواخته می شود. ساز ویولن ، ساز پیانو و ساز گیتار، هر یک اتک های خاص خود را دارند. اینجا یک خلاصه مختصر و مفید از هر کدام می بینید:
ویولن: زمانی که که اولین میکروثانیه نواختن شدن ساز ویولن را می شنوید، در لحظه می دانید که آن ساز، ساز ویولن است. به خاطر آن صدای سرد و تند کشیده شدن آرشه بر روی سیم که تولید صدایی آشنا می کند. زیبا و فوری و اشتباه ناپذیر است. شما حتی در آن لحظه هنوز نمی دانید که دارید اولین نقطه این ارتباط ظریف را می شنوید، ولی در واقع همین طور است. چنانچه صدای ضبط شده تک نوازی ساز ویولن هر هنرمند سرشناسی را به کندی پخش کنید، قادرید آن صدای جذاب و آشنای سوهان مانند را در ابتدای هر ضربه آرشه بشنوید.

پیانو: هر بار که شما به کلیدی از ساز پیانو ضربه می زنید، یک چکش کوچک همزمان به سه سیم فلزی ضربه می زند و اتکی زنگ دار و زیبا تولید می کند. این اتفاق زمانی که جالب تر می شود که در ساز پیانو را باز کنید و به صدای هر نت زمانی که که در ساز صدای آن را خفه نمی کند، گوش کنید.

گیتار: اتک منحصر به فرد ساز گیتار صدای تیز زنگدار سیم آن است و زمانی که که سیم های فلزی برای اولین بار به صدا در می آیند قابل تشخیص است. این صدا چنانچه سیم های ساز گیتار نایلونی باشد خیلی نرم تر است. انواع مختلف سیم، تاحدی تعیین کننده انواع سبک های نوازندگی ساز گیتار هم هست. موسیقی راک، پاپ و کانتری معمولا با گیتارهای سیم فلزی نواخته می شوند. بخاطر اینکه سیم فلزی صدای زیبا، خشک و زنده ای تولید می کند. در موسیقی کلاسیک، فلامنکو و بیشتر موسیقی های فولک از گیتارهای سیم نایلونی استفاده می شود بخاطر اینکه اتک بسیار نرم ترشان موسیقی را دلپذیر و لطیف می کند.
سرعت اتک یک ساز دارای این توان است نقش بزرگی در صدای ساز بازی کند. ضربه زدن به سیم در هارپسیکورد سریع و تیز است که بسیر متفاوت از کشیدن ملایم آرشه بر روی سیم های یک کنترباس است.

 

Leave a Reply

به ما امتیاز دهید:
به این صفحه

به این سایت