×بستن تبلیغ

درک چرخه پنجم ها

درک چرخه پنجم ها

درک چرخه پنجم ها

او یک دایره را مانند ساعت به دوازده قسمت مساوی تقسیم کرد. نتیجه آزمایش های او در نهایت به چیزی رسید که اکنوه به چرخه پنجم ها مشهور است و امروزه هنوز هم کاربرد دارد. هرکدام از دوازده نقطه بر روی دایره، نشانگر یک نت بود که به طور تقریبی همان دوازده واحد نیم پرده ای می باشد که یک اکتاو را تشکیل می دهندم. تئوریسین های موسیقی از آن زمان تا بحال چرخه پنج های فیاغورث را تغییر داده و به روز رسانی کرده اند. در این قسمت درباره این چرخه بیشتر خواهیم گفت.
اصطلاح ریاضی برای واحد اندازه گیری در چرخه، سنت است که یک هزار و دویست سنت برابر یک اکتاو می باشد. بعد هر واحد نیم پرده هم به یکصد تقسیم می شود.
ایجاد و استفاده از چرخه پنجم ها خطیر ترین بنیاد تئورسی موسیقی است و به همین علت می باشد که ما در این آموزش ها به آن بسیار می پردازیم. یک مدل متفاوت از چرخه پنجم ها دارای این توان است کمی با آنچه گفتیم فرق داشته باشد. مدلی قبلی دارای این توان است به شما کمک کند تا یاد بگیرید که نشانه سرکلید را با درجا یا با شمردن دیز و بمل های سرکلید فرا بگیرید .
چرخه پنجم ها به شما کمک می کند که بفهمید در هر نشانه سرکلید چه دیز و بمل های داریم. اسم گامی که در آن نواخته می شود اسم نتی است که خارج از دایره می باشد و برای آنکه بفهمیم در گام چند دیز و بمل داریم لازم است از نت دو که بالای دایره قرار دارد در جهت عقربه های ساعت بشماریم.

 

دو ماژور عدد صفر را دارد. پس هیچ دیزی نداریم. عدد سل یک است پس یک دیز داریم. هنگامی که بر بر روی ساز پیانو گام سل ماژور را می نوازیم فقط از کلاویه های به رنگ سفید استفاده می کنیم تا به درجه هفتم برسیم که یک دیز داریم. فا دیز. به همین ترتیب ر ماژور دو دیز دارد لاماژور سه تا دارد و همین ترتیب دور تا دور دایره ادامه پیدا خواهد کرد. اعدادی که در سمت راست دایره مشاهده خواهید کرد نشانگر تعداد دیزهای آن گام می باشند.

 

Leave a Reply

به ما امتیاز دهید:
به این صفحه

به این سایت