گرم کردن Warming Up

با این تمرینات روزانه فیزیکی و موسیقیایی عملکرد خود را بهبود ببخشید

منبع: مجله GuitarOne (Vol. 5)
خوب شما در اتاقتان نشستید و تمرین می کنید، و بعد از چند ساعت تمرین، به خوبی روی یک سولوی سخت مانور می دهید. به خودتان می گوئید: ” خوب حَله، درش آوردم “. دوباره آنرا می نوازید، به زحمت اما مطمئن، و دوباره با موفقیت از عهده اش بر می آئید. گیتارتان را زمین گذاشته و از این که بالاخره موفق شدید آسوده هستید. اما کمی بعد در همان روز اتفاق عجیبی رخ می دهد…

گیتارتان را بر می دارید تا آخرین پیروزی و فتوحات خود را به دوستتان یا معلمتان نشان دهید و متوجه می شوید که انگشتانتان پاسخگوی شما نیستند. نمی توانید سرعت قبل را ایجاد کنید، پس بیشتر فشار می آورید. دوباره امتحان می کنید و کاملا ً شکست می خورید! بعد از سومین هجوم ناخوشایند، با ناامیدی صدایتان در می آید که:

” نمی فهمم چرا نمی تونم بزنمش! چند ساعت پیش داشتم روش پرواز می کردم.”

چه اتفاقی افتاده؟ پاسخ در این دو کلمه نهفته است: گرم کردن Warm Up. یا در این مورد به خصوص، فقدان گرم کردن.

حقیقت این است که نمی توانید فورا ً و بی درنگ حداکثر مهارت خود را در نوازندگی بروز دهید، یا به عبارت دیگر، توانائیهای شما همیشه ثابت و پایدار نیست. بسته به موقعیت ذهنی و جسمیتان، توانائیهای شما دائما ً در نوسان هستند. یک مثال این حقیقت را به خوبی روشن می کند: تصور کنید مجبور بودید صبح به محض برخاستن از خواب به نواختن بپردازید. فکر می کنید چقدر خوب این کاررا انجام می دادید؟ عضلات و تاندونهایتان خشک هستند، ذهنتان همچنان در هم و بر هم است و به عبارتی هنوز گیج هستید، نیاز به گفتن نیست که چشمانتان هم به زحمت تا نیمه باز می شوند. بله می توانید کمی بنوازید، اما قطعا ً نمی توانید قابلیتهای خود را در بالاترین سطح ارائه دهید.

خوب پس، بعضی اوقات بهتر از اوقات دیگر هستند. تصور کنیم مقیاسی ده درجه ای جهت اندازه گیری میزان آمادگیتان در دست داریم. یک ” اولین کار در صبح ” است، و ده در واقع بالاترین سطح و پیک شماست- هوشیارید، کاملا ً گرم هستید، با احساس خلاقیت کافی و همه چیز واضح و سر جایش است. برای نواختن آن سولو در چه سطحی باید باشید؟ نه یا ده، و اکنون در چه سطحی قرار دارید؟ بگوییم چهار یا پنج، پس اگر سعی کنید فشار بیاورید قطعا ً تلف می شوید! قبل از اینکه سختترین کارهایتان را بنوازید باید به سطح شماره ده نزدیک شوید و برای اینکار یک Warm Up خوب ضروری است.

بهترین راه گرم کردن چیست؟ تمام راهکارهای مختلف به سه گروه اصلی تقسیم می شوند. اولین گروه روشهای فیزیکی هستند. دوم، می توانیم به سادگی به نواختن به تنهائی یا با دیگران بپردازیم و سوم، تمریناتی که به طور خاص برای گرم کردن ساخته شده اند را بنوازیم.

روش فیزیکی

ما با این روش شروع خواهیم کرد- کار کردن با عضلاتتان تا خون در آنها جریان پیدا کند، کشش عضلات و تاندونها، و عملا ً بالا بردن دمای دست و ساعدهایتان. در این روش، استیو مورس Steve Morse پیشنهاداتی دارد که بهترین نقطه شروع هستند: ” اولین قدم ایجاد عادت شستن دستها با آب گرم است. اینکار باعث گرم و تمیز شدن دستهایتان می شود. گرم کردن دستها عملا ً کار کشش و انبساط عضلات را ساده تر می سازد.

در قدم بعد، سعی کنید عضلاتی که قرار است با آنها کار کنید را نرمش دهید. این کار نیز دمای دستتان را افزایش می دهد. برای اینکار می توانید از گریپ مَستر استفاده کنید یا اینکه یک توپ تنیس را برای یک دقیقه مکررا ً در دستتان فشار دهید

لازم نیست که این کار را به یک ورزش شدید تبدیل کنید، نکته این است که با این عمل می خواهیم کمی خون در دستانمان جریان پیدا کند. همانطور که ریچی سامبورا Ritchie Sambora می گوید: ” اگر وقت نداشته باشم تا خوب و به اندازه کافی گرم کنم از گریپ مَستر استفاده می کنم. اینکار شما رو راه می اندازه چون تمام عضلات رو درگیر می کنه.”

البته شما می توانید فراتر رفته و تمام عضلات و مفاصل را نرمش و ماساژ دهید. کار را با هر انگشت شروع کنید و به سمت دست حرکت کنید. سپس هر انگشت را به آرامی به عقب کشیده وبه جلو فشار دهید این کار را ادامه دهید تا به مچهایتان برسید و آنها نیز آرام در محدوده حرکتشان نرمش دهید. ساعدهایتان را کمی ماساژ داده و سعی کنید آرنجها و شانه هایتان را نیز کمی بکشید و نرمش دهید. دقت داشته باشید که تمام اینکارها را به آرامی انجام دهید، ما تنها می خواهیم کمی دستانمان را گرم کنیم نه اینکه به خود صدمه بزنیم. این روش را امتحان کنید و ببینید چه تاثیری خواهد داشت
دومین راهکار برای گرم کردن نواختن موسیقی است. این کار می تواند نواختن کامل یک آهنگ باشد یا فقط چند ریف یا Groove. می تواند بداهه نوازی، باز نوازی یا تلفیقی از هر دو باشد. نکته مهمی که در اینجا باید به خاطر بسپارید این است که هدف گرم کردن است نه ثبت یک رکورد جدید سرعت در کتابهای گینس! بنابراین بیش از اندازه تلاش و تقلا نکنید. بگذارید موسیقی به انگشتانتان انرژی بدهد، و طولی نخواهد کشید که متوجه می شوید ویبرهایتان Vibrato قوی تر شده، سرعتتان به طور طبیعی بالا می رود و بندهایتانBend نیز راحتتر می شود.

نونو بتن کورت Nuno Bettencourt طرفدار این روش گرم کردن قبل از اجراست: ” بهترین روش گرم کردن برای من نواختن است. ما یک درام سِت کوچک در رختکن داریم، و من تنها با درامر شروع به همنوازی می کنم. چه یک گام پنتاتونیک باشد چه هر چیز دیگری که انتخاب می کنید آرام و راحت کار را آغاز کنید. برای مدتی آرام نواخته و بعد کم کم سرعت را افزایش دهید. در آخر گرم کردن من دیگر خارج از کنترلم.”

برای اینکه چیز خاصی جهت امتحان این روش افزایش سرعت- روش همنوازی یا نواختن- به شما بدهم، چند ریف را به عنوان نمونه انتخاب کرده ام که هر کدام بر روی تکنیکی متفاوت و یا جنبه خاصی از نوازندگی تمرکز دارد. شکل ۱ ریف اثر جاویدِ جیمی هندریکس Jimi Hendrix، “Purple Haze” است. این ریفِ لید مانندِ تک نوتی معروف با سرعت نسبتا ً آرام، جابجائی Position دست چپ و بندِ Bend ملایم، نقطه ای بسیار خوب برای شروع است.

 

منبع : خانه گیتار ایران

 

Leave a Reply

به ما امتیاز دهید:
به این صفحه

به این سایت